Stellantis inwestuje w Lyten

29 maja 2023
Stellantis inwestuje w Lyten

Największym problemem w produkcji baterii litowo-jonowych do samochodów na prąd jest niedobór ich  składników takich jak nikiel, kobalt i mangan. Nie mówiąc już o tym, że ich wydobycie, np. w takich chociażby krajach jak Demokratyczna Republika Konga odbywa się  czasami w trudnych do zaakceptowania warunkach.  

Nie ma się zatem co dziwić, że koncerny samochodowe szukają innych rozwiązań. Jedną z takich firm jest koncern Stellantis (*), który ogłosił dzisiaj, że zainwestował w firmę Lyten, aby przyspieszyć wprowadzenie na rynek grafenu 3D Lyten w branży mobilności, m.in. do produkcji akumulatorów litowo-siarkowych. Zapewniają one ponad dwukrotnie wyższą gęstość energii niż obecnie stosowane  akumulatory litowo-jonowe.

Dodatkowo, co bardzo istotne baterie, w odróżnieniu od tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych nie wykorzystują one materiałów, o których wspomnieliśmy powyżej, czyli niklu, kobaltu i manganu, bo surowce do produkcji baterii litowo-siarkowych mogą być pozyskiwane i produkowane w Ameryce Północnej i w Europie. Ponadto nowa technologia zaspokoi potrzeby branż poszukujących lekkich i gęstych energetycznie akumulatorów, bez ryzyka zakłóceń w łańcuchu dostaw, jak to miało miejsce jeszcze niedawno.

Grafen 3D Lyten wykorzystany zostanie także do lekkich kompozytów i rozwiązań do czujników na pokładzie samochodów.

(*) W skład koncernu  Stellantis wchodzą  takie marki jak  Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram i Vauxhall. Koncern planuje aby 100% sprzedaży samochodów osobowych w Europie i 50% sprzedaży samochodów osobowych i lekkich samochodów użytkowych w Stanach Zjednoczonych stanowiły pojazdy elektryczne zasilane bateriami do roku 2030.


vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]