Dobre strony wiosennych dziur. Inspirują do…

16 kwietnia 2024
Dobre strony wiosennych dziur. Inspirują do…

Minęła kolejna zima. Jakoś tak niepostrzeżenie. Ech, gdzie te niegdysiejsze niemal codzienne ostrzeżenia przed gołoledzią, błotem pośniegowym, zawiejami i zamieciami... Gdzie rutynowe narzekania na drogowców... Gdzie wciąż na nowo powielane mądrości ekspertów radzących, jak uruchomić samochód w siarczysty mróz, sprawnie usunąć lód z szyb, zapobiec przymarznięciu drzwi do uszczelek  itp. Cóż, było, minęło, nadeszła wiosna, a wraz z nią tzw. wiosenne przełomy. Na nie zawsze można liczyć. Zresztą nie tylko w Polsce, o czym świadczą doniesienia w zagranicznych mediach. 


Marcowy i kwietniowy wysyp dziur w drogach uznajemy za dopust boży, wręcz za jedną z klęsk żywiołowych. Niesłusznie, bowiem warto dostrzec dobre strony ich wiosennej wszechobecności. 


Dziury w drogach aktywizują lokalną społeczność. Mieszkańcy nagle przypominają sobie o istnieniu swoich radnych, piszą, dzwonią, interweniują. Niekiedy próbują brać sprawy we własne ręce. Parę lat temu kraj obiegła wiadomość o druhach z ochotniczej straży pożarnej w jednej z miejscowości w Zachodniopomorskiem, którzy postarali się o tłuczeń i szlakę, którym to materiałem sami naprawili ponadkilometrowy odcinek drogi, by ułatwić sobie wyjazd z remizy. Inicjatywa godna pochwały i naśladownictwa. 


Dziury w drogach inspirują artystów, którzy przekształcają je w ciekawe instalacje, zamieniają w obrazy 3D, w oryginalny sposób fotografują, urządzają w nich kwietniki, oczka wodne. Zresztą fantazja buzuje nie tylko w ludziach sztuki. Wystarczy wspomnieć pomysłowość drogowców, którzy parę lat temu wyrwy w gruntowej ulicy Marii Wicherkiewicz w Poznaniu wypełniali asfaltem. Czym zyskali sobie sławę wykraczającą daleko poza stolicę Wielkopolski.


Trudno przecenić znaczenie dziur w jezdni dla bezpieczeństwa ruchu. Po dziurawych drogach kierowcy poruszają się znacznie wolniej i ostrożniej niż po równych jak stół. Niestety, wiele osób dostrzega tę oczywistą zależność poniewczasie. Dlatego niemal każdy remont nawierzchni skutkuje zalewem wniosków o montaż progów zwalniających. A wystarczyło pozwolić działać czasowi i siłom natury...


W czasach panoszącej się mechanizacji, automatyzacji, sztucznej inteligencji, dziury w drodze, a konkretnie sposoby ich naprawy, przywracają wiarę w człowieka i jego tradycyjnie rozumianą pracę. Widok ekipy, która ręcznie wrzuca dymiącą masę bitumiczną w ubytki nawierzchni i mozolnie wyrównuje ją szuflami musi radować  serce każdego humanisty.  


CLACSON


Wszystkie tekstu CLACSONA znajdziesz TUTAJ.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]