Oddanie leasingu samochodu lub sprzedaż w trakcie trwania umowy – możliwe opcje
Wojtek KaczałekAutor
Oddanie leasingu samochodu lub wcześniejszy wykup i odsprzedaż auta, to rozwiązania, z których możesz skorzystać, gdy chcesz zmienić status finansowania. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania.

W tym artykule:
- Jak sprzedać auto w leasingu?
- Opcje oddania leasingu przed końcem umowy leasingu
- Cesja leasingu – przekazanie umowy innej osobie lub firmie
- Przedterminowy wykup i sprzedaż pojazdu
- Leasing zwrotny – alternatywa dla sprzedaży
- W jakich sytuacjach możliwa jest sprzedaż leasingu? Kiedy warto to zrobić?
- Skorzystaj z rozwiązań od VEHIS
Jak sprzedać auto w leasingu?
Zastanawiasz się, jak sprzedać samochód w leasingu? Formalnie rzecz biorąc, jest to niemożliwe, jeśli jesteś leasingobiorcą. Dlaczego? Ponieważ pojazd nie należy do Ciebie lub Twojej firmy. Przedmiot leasingu stanie się Twoją własnością, gdy zapłacisz ostatnią ratę (w leasingu finansowym) lub zdecydujesz się na wykup (w leasingu operacyjnym).
Z tego powodu, mówienie o sprzedaży auta w leasingu, to pewne uproszczenie. Nie oznacza to jednak, że musisz czekać do zakończenia umowy leasingu, aby przekazać samochód, z którego nie chcesz już korzystać. Do wyboru masz kilka rozwiązań.
Opcje oddania leasingu przed końcem umowy leasingu
Możesz przekazać leasing i auto innemu podmiotowi w ramach cesji, zdecydować się na wcześniejszy wykup i odsprzedaż samochodu lub wybrać leasing zwrotny. Każda z tych opcji wiąże się z innymi procedurami i skutkami.
Zanim podejmiesz pierwsze kroki, sprawdź postanowienia umowy leasingowej i skontaktuj się z leasingodawcą. Firma finansująca musi wyrazić zgodę na przejęcie leasingu czy przedterminowy wykup. Może także wskazać, jakie warunki dodatkowe musisz spełnić, aby rozpocząć dany proces.
Możliwe, że konieczne będzie sporządzenie aneksu w sprawie odstąpienia leasingu czy przedterminowego wykupu. Przejrzyj także tabelę opłat i prowizji, w której znajdziesz informacje o kwotach za sporządzenie dodatkowej dokumentacji i wdrożenie procedur w ruch.
Cesja leasingu – przekazanie umowy innej osobie lub firmie
Cesja leasingu samochodu to przeniesienie finansowania na inną firmę lub (rzadziej) osobę fizyczną. W procesie biorą udział:
- cedent – strona, która pierwotnie zawarła umowę z firmą leasingową,
- cesjonariusz – strona przejmująca leasing.
Cesja nie jest sprzedażą samochodu, a przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z umowy. Cesjonariusz przejmuje od Ciebie leasingowany samochód, ale równocześnie zobowiązuje się spłacać pozostałe raty. Jako cedent, możesz wymagać zapłaty odstępnego. Jest to kwota, która pokryje Twoje dotychczasowe wydatki związane z leasingiem firmowym lub prywatnym.
Zanim zdecydujesz się na oddanie leasingu samochodu, musi na to wyrazić zgodę leasingodawca, jako faktyczny właściciel pojazdu. Gdy otrzymasz zielone światło, przygotowujesz ogłoszenie do opublikowania na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych, dedykowanym serwisie dla cesji czy grupie w mediach społecznościowych. Zawrzyj w nim nie tylko informacje o aucie, ale też o samym finansowaniu (np. o tym, ile rat pozostało do spłaty w i w jakiej wysokości). Skonsultuj się z leasingodawcą. Może on pomóc w znalezieniu cesjonariusza.
Jak dokładnie przebiega proces oddania leasingu auta i z czym się wiąże? Poznaj szczegóły i przeczytaj nasz poradnik o cesji leasingu samochodu.
Przedterminowy wykup i sprzedaż pojazdu
Innym rozwiązaniem jest wykup samochodu przed terminem zakończenia umowy leasingu. Pojazd staje się Twoją własnością i możesz nim dysponować.
W tym wypadku ważne są dwie sprawy:
- uzyskanie zgody leasingodawcy na wykup przed zakładanym końcem spłaty leasingu,
- kwestie prawne związane z amortyzacją.
Zacznijmy od pierwszego punktu. Decyzję o całkowitej, przedterminowej spłacie leasingu zakończonej wykupem nie podejmuj na własną rękę. Poinformuj, że chciałbyś skorzystać z takiej opcji leasingodawcę. Może on poprosić Cię o wystosowanie wniosku, a także naliczyć opłaty związane ze sporządzeniem aneksu czy zmianą harmonogramu. Ma także prawo wymagać opłaty w wysokości 1-3% wartości początkowej przedmiotu leasingu.
Drugi punkt dotyczy głównie leasingu operacyjnego. Musi on trwać przez minimum 40% normatywnego okresu amortyzacji. W przypadku samochodów osobowych, przekłada się to na dwa lata. W leasingu finansowym nie ma takich ograniczeń.
Czy sprzedaż pojazdu wykupionego z leasingu jest opłacalna? To zależy, w jakim przypadku. Pamiętaj, że jeśli wykupujesz auto w ramach prowadzonej działalności gospodarczej celem odsprzedaży, nie powinno się go wprowadzać do ewidencji środków trwałych. Pojazd powinien być traktowany jako towar handlowy. Sama transakcja sprzedaży będzie dla Ciebie przychodem i będzie opodatkowana. Przychód pomniejsza się o kwotę wykupu samochodu z leasingu.
PIT musisz także zapłacić, jeżeli umowa leasingu zakończyła się wykupem prywatnym, a pojazd sprzedasz przed upływem 6 lat. Tutaj rozwiązaniem może być darowizna samochodu członkowi najbliższej rodziny. Po takim procesie, sprzedaż auta może być zwolniona z podatku dochodowego. Więcej piszemy o tym w artykule o wykupie samochodu z leasingu na cele prywatne.
Leasing zwrotny – alternatywa dla sprzedaży
Leasing zwrotny to swoiste przeciwieństwo oddania leasingu. Zamiast przekazywać spłatę innemu podmiotowi, dokonujesz czynności sprzedaży samochodu leasingodawcy.
Co dalej? Po sprzedaży auta, dalej z niego korzystasz. Płacisz firmie leasingowej raty za użytkowanie pojazdu. Dzięki leasingowi zwrotnemu, zyskujesz zastrzyk gotówki, a przy tym nie tracisz dostępu do aktywów.
W jakich sytuacjach możliwa jest sprzedaż leasingu? Kiedy warto to zrobić?
Cesja leasingu samochodu, sprzedaż auta wykupionego z leasingu czy leasing zwrotny – to sposoby na poprawę sytuacji finansowej. Będą dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zwiększyć płynność.
Oddanie leasingu i inne metody zbycia finansowania to też odpowiedź na zmianę potrzeb biznesowych. Dany pojazd może już nie być odpowiedni do realizowanych celów. Ponadto, cesja leasingu samochodu czy wcześniejszy wykup i sprzedaż, może być wynikiem tego, że chcesz po prostu korzystać z nowszego samochodu.
Skorzystaj z rozwiązań od VEHIS
Cesja leasingu czy wykup samochodu celem odsprzedaży nie są jedynymi rozwiązaniami, z których możesz skorzystać, gdy chcesz zmienić sytuację związaną z leasingiem. VEHIS oferuje dodatkowe opcje.
Przykładowo, auto możesz wymienić na inne lub oddać przed zakończeniem umowy. Ponadto, masz możliwość przedłużenia leasingu i rozłożenia spłaty na dogodniejsze raty. Skorzystaj z kalkulatorów leasingowych na Vehis.pl i wypełnij formularz kontaktowy. Doradca podpowie Ci najlepsze rozwiązanie.