Strona główna/O leasingu/Sprzedaż samochodu po leasingu - jakie są możliwości?

Sprzedaż samochodu po leasingu - jakie są możliwości?

Wojtek KaczałekAutor

Leasing samochodu to popularna forma finansowania pojazdów zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Po zakończeniu umowy stajesz przed ważną decyzją: co dalej z samochodem? Jedną z opcji jest wykup z leasingu i sprzedaż auta. Sprawdź, z czym to się wiąże, jak wygląda kwestia podatków i poznaj alternatywne rozwiązania.

Po zakończeniu umowy leasingu stajesz przed ważną decyzją dotyczącą dalszych losów pojazdu Fot. Jacek Jurecki
Po zakończeniu umowy leasingu stajesz przed ważną decyzją dotyczącą dalszych losów pojazdu Fot. Jacek Jurecki

Zanim sprzedasz auto po leasingu – poznaj alternatywy

Sprzedaż samochodu po leasingu to sposób na poprawę sytuacji finansowej. Nie zawsze jest to jednak najlepsza opcja, gdy zestawi się ją z nowoczesnymi rozwiązaniami finansowymi oferowanymi przez leasingodawców.

Zanim sprzedasz auto po leasingu – poznaj alternatywy

Sprzedaż samochodu po leasingu to sposób na poprawę sytuacji finansowej. Nie zawsze jest to jednak najlepsza opcja, gdy zestawi się ją z nowoczesnymi rozwiązaniami finansowymi oferowanymi przez leasingodawców.

Sprzedaż pojazdu wykupionego z leasing – potencjalne bariery

Sprzedaż samochodu po zakończeniu umowy leasingu to proces, który spoczywa na Tobie. Na starcie, musisz poświęcić czas i pieniądze na przygotowanie pojazdu do transakcji. Jeśli chcesz konkurować z innymi ofertami i szybciej sprzedać samochód, warto zadbać o jego stan.

Jeśli przedmiot leasing był intensywnie eksploatowany, może okazać się, że konieczny jest większy serwis pojazdu, co wiążę się z inwestycją pieniędzy własnych lub firmowych. Ponadto, klienci często "kupują oczami", więc niezbędny może okazać się bardziej zaawansowany detaling.

Samochód wykupiony z leasingu i wystawiony na sprzedaż nie zawsze szybko znajduje kupca. Czasami znalezienie nabywcy trwa miesiące. W tym czasie pojazd traci na wartości i nie zarabia na siebie. Skorzystanie z pomocy pośrednika może pomóc, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami, np. opłatami za przedłużenie ogłoszenia i prowizją od sprzedaży.

Jedną z kluczowych kwestii związaną ze sprzedażą pojazdu, są podatki, co szczegółowo opisujemy w dalszej części. W przypadku chęci szybkiej sprzedaży, może powstać konieczność opłacenia podatku dochodowego, a także VAT-u.

Jeżeli szukasz sposobu na obniżenie kosztów działalności gospodarczej lub redukcję wydatków prywatnych, sprawdź alternatywne rozwiązania. Takie firmy leasingowe, jak VEHIS, oferują wiele opcji dopasowanych pod indywidualne potrzeby.

Leasing zwrotny – odzyskaj pieniądze i korzystaj z auta

W leasingu zwrotnym sprzedajesz samochód leasingodawcy. Dzięki temu zyskujesz zastrzyk gotówki i nie tracisz czasu na poszukiwanie kupca.

Co ważne, nie tracisz dostępu do pojazdu. Dalej z niego korzystasz, płacąc leasingodawcy raty, dopasowane do Twoich możliwości.

Najmodniejsze SUV'y

Wymiana pojazdu na nowy bez angażowania gotówki

Jednym z powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na wykup samochodu i odsprzedaż, jest chęć nabycia nowszego pojazdu nowszego lub o parametrach, które bardziej odpowiadają potrzebom biznesowym lub firmowo-prywatnym. Jeżeli skorzystasz z leasingu operacyjnego, możesz ten proces uprościć.

Nie masz obowiązku wykupu samochodu z leasingu. Zamiast tego, auto możesz oddać auto leasingodawcy po zakończeniu umowy leasingu. Następnie możesz podpisać nową umowę, dopasować okres finansowania, raty i sam pojazd do aktualnych możliwości i celów. Unikasz ryzyka spadku wartości auta i nie martwisz się formalnościami związanymi z samodzielną sprzedażą.

Wynajem długoterminowy lub leasing 2w1

Wynajem długoterminowy jest wygodną opcją, ponieważ nie tracisz czasu i dodatkowych środków na wydatki eksploatacyjne i administracyjne. Za wszystko płacisz w ramach jednej raty, a leasingodawca odciąża Cię w sprawach serwisu czy ubezpieczenia.

Wynajem ma jednak pewne ograniczenia, jak np. określony z góry maksymalny przebieg. Możesz jednak skorzystać z rozwiązania 2w1. Przykładowo, VEHIS oferuje leasing operacyjny z cechami wynajmu długoterminowego. Nie płacisz za ponadnormatywne zużycie, nie ogranicza Cię limitu kilometrów, a w ramach raty płacisz za wsparcie serwisowe i ubezpieczenie.

Wykup samochodu z leasingu – podstawowe informacje

Wykup to przejęcie samochodu na własność po zakończeniu umowy leasingu. W leasingu finansowym, następuje to automatycznie po spłacie ostatniej raty. W leasingu operacyjnym masz wybór, czy zwracasz pojazd leasingodawcy, czy decydujesz się na wykup. O jakich kwestiach związanych ze sprzedażą warto pamiętać?

Kiedy można sprzedać auto po leasingu?

Czy samochód wykupiony z leasingu można sprzedać zaraz po wykupie? Tak, masz taką opcję. Nie ma określonego, narzuconego okresu, który by to ograniczał.

Pojazd staje się Twoją własnością (firmową lub prywatną) i możesz nim swobodnie dysponować od dnia wykupu. Niestety, nie zawsze jest to opłacalne. Ustawodawca narzucił ograniczenia podatkowe, które w niektórych przypadkach czynią szybką sprzedaż wartą rozważenia, a w innych – dużo mniej opłacalną.

Wykup samochodu z leasingu na firmę a na osobę prywatną – co się bardziej opłaca?

Decyzję o tym, kiedy sprzedać samochód wykupiony z leasingu, powinna być uzależniona od tego, czy trafi on do majątku prywatnego, czy firmowego.

Wykup samochodu z leasingu do działalności gospodarczej – pojazd możesz sprzedać od razu po wykupie. Jednakże w takim przypadku musisz liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku VAT (23%) oraz wykazania przychodu w PIT lub CIT. Zysk ze sprzedaży auta w firmie podlega bowiem opodatkowaniu jako część dochodów przedsiębiorstwa.

Wykup samochodu jako osoba fizyczna – dawniej szybka sprzedaż auta, które trafiło do majątku prywatnego, była opłacalna. Wystarczyło poczekać 6 miesięcy z transakcją, aby uniknąć płacenia podatku dochodowego. Zmieniło się to w 2022 r. Od tego czasu, musi minąć aż 6 lat, aby podatek nie był naliczony.

Kwestie podatkowe przy sprzedaży samochodu po leasingu

Sprawy związane z kosztem uzyskania przychodu, podatków i VAT, różnią się w zależności od tego, czy nabycie pojazdu nastąpiło do majątku prywatnego, czy firmowego.

Wykup auta na firmę a sprzedaż – VAT i PIT

Jeśli pojazd był wykorzystywany w działalności gospodarczej i odliczono VAT przy leasingu, to sprzedaż auta podlega opodatkowaniu VAT według stawki 23%. Oznacza to, że przedsiębiorca, który wykupił auto na firmę, musi naliczyć podatek VAT przy sprzedaży pojazdu.

Przychód uzyskany ze sprzedaży pojazdu firmowego nakłada na Ciebie obowiązek podatkowy. Kwotę ze sprzedaży należy uwzględnić w rozliczeniu rocznym przedsiębiorstwa, wykazując go w formularzu PIT lub CIT, w zależności od formy opodatkowania. Jeśli Twój biznes stosuje podatek liniowy, przychód opodatkowany będzie stawką 19%. W przypadku skali podatkowej, opodatkowanie będzie liczone według stawek 12% lub 32%, w zależności od wysokości dochodu.

Dla przedsiębiorców dobrą wiadomością jest to, że od 1 stycznia 2025 r. przychody ze sprzedaży środków trwałych, takich jak samochody osobowe wykupione z leasingu, nie są już uwzględniane w podstawie naliczania składki zdrowotnej. Dzięki temu firma, która znajdzie nabywcę na pojazd wykupiony z leasingu, nie będzie zobowiązana do zapłaty składki zdrowotnej od uzyskanego przychodu.

Wykup firmowy i sprzedaż po leasingu w tym samym miesiącu

Jeżeli wykup pojazdu nastąpił na konto i od razu zakładasz jego odsprzedaż, musisz przygotować się na zapłatę podatku dochodowego. Będzie to bowiem przychód.

W przypadku wykupu samochodu osobowego na firmę, szybka transakcja może być jednak dobrym rozwiązaniem, niż zwlekanie ze sprzedażą. Dlaczego? Ponieważ przychód będzie pomniejszony o kwotę wykupu z leasingu.

Wykup i sprzedaż auta na osobę prywatną po leasingu – czy można uniknąć podatków?

Jak wspominaliśmy, żeby uniknąć podatku dochodowego po wykupie pojazdu do majątku prywatnego, trzeba poczekać aż 6 lat. Istnieje jednak sposób, żeby znacznie skrócić ten okres.

Rozwiązaniem jest darowizna samochodu poleasingowego, najlepiej w ramach tzw. zerowej grupy podatkowej. Gdy przekażesz auto członkowi najbliższej rodziny, np. małżonkowi lub małżonce, taka osoba może znacznie szybciej odsprzedać auto.

Warto jednak poczekać minimum 6 miesięcy. Sprzedaż rzeczy (również samochodów) nie podlega opodatkowaniu po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. W tym wypadku nabyciem będzie darowizna.

Gdzie i jak sprzedać samochód po leasingu?

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu może odbyć się na kilka sposobów. Możesz także rozważyć alternatywne opcje i produkty finansowe.

Oddanie auta w rozliczeniu – wymiana na nowy pojazd

Wiele firm leasingowych oferuje programy wymiany (tzw. trade-in). Oddajesz stare auto poleasingowe w ramach częściowej zapłaty za nowy pojazd. Leasingodawca dokonuje wyceny Twojego auta i proponuje bonifikatę, która obniża koszt nowego leasingu. Kwota odkupu jest traktowana jako wkład własny.

Może to być opłacalne rozwiązanie. Unikasz konieczności szukania nabywcy. Ponadto, już na starcie obniżasz koszt nowego leasingu.

Sprzedaż auta po leasingu na rynku wtórnym

Jeżeli samodzielne dokonujesz sprzedaży auta wykupionego z leasingu, zadbaj o jego stan techniczny i wizualny. Samochód możesz na raz wystawić na wielu różnych portalach ogłoszeniowych i grupach w mediach społecznościowych.

Rozważ też skorzystanie z usług komisu bądź dilera samochodowego, który prowadzi handel pojazdami używanymi. Pośrednik zajmie się wystawieniem auta, pokazywaniem go klientom i finalizacją transakcji. Wadą jest to, że pobierają prowizję (zwykle 5-10% wartości samochodu), więc finalnie dostaniesz mniej pieniędzy niż przy sprzedaży samodzielnej.

Sprzedaż auta leasingodawcy lub dilerowi

Samochód możesz odsprzedać innemu podmiotowi nie tylko w ramach transakcji trade-in. Pojazd może zostać wyceniony na podstawie prognoz rynkowych, np. w oparciu o bazę Eurotax. Może to być rozwiązanie szybsze, niż szukanie kupca na własną rękę. Musisz liczyć się z tym, że kwota ze sprzedaży może być mniejsza, niż w przypadku sprzedaży indywidualnej. Z drugiej strony, krótszy czas realizacji sprawi, że pojazd mniej straci na wartości.

Nowoczesne finansowanie VEHIS a sprzedaż samochodu po leasingu

Po zakończeniu umowy leasingu stajesz przed ważną decyzją dotyczącą dalszych losów pojazdu. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, a wybór powinien zależeć od tego, czy zależy Ci przede wszystkim na szybkości i wygodzie, czy na maksymalizacji zysku.

Jeśli zdecydujesz się na wykup i samodzielną sprzedaż auta, musisz liczyć się z koniecznością zainwestowania czasu i środków w przygotowanie pojazdu. Warto zadbać o jego stan techniczny i wizualny, gdyż wpływa to na atrakcyjność oferty. Samodzielna sprzedaż to szansa na wyższą cenę, ale wiąże się z ryzykiem długiego oczekiwania na kupca i koniecznością samodzielnego załatwienia formalności.

Pamiętaj też o kwestiach podatkowych – w przypadku firm sprzedaż wiąże się z VAT i podatkiem dochodowym. Dla osób prywatnych obowiązuje aż sześcioletni okres, po którym następuje zwolnienie z podatku.

Alternatywą jest skorzystanie z oferty leasingodawcy, np. Vehis.pl. Rozwiązania takie jak leasing zwrotny czy wymiana pojazdu na nowy zamiast wykupu, pozwolą Ci pominąć wiele formalności i zaoszczędzić. Rozważ też program finansowy typu 2w1, który łączy zalety leasingu z wygodą wynajmu długoterminowego.

Szukasz samochodu? Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty ponad 11019 dostępnych samochodów!
Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych wg [tych zasad]
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
+48 32 308 84 44
bok@vehis.pl
Jesteśmy członkiem
Obserwuj nas: