SUV do 150 tys. złotych? TOP 5 najlepszych nowych modeli
Poszukiwania samochodu nigdy nie były tak proste, szczególnie jeśli chodzi o SUV-y. Niegdyś można było jeszcze rozróżnić je od crossoverów, jednak dziś granice te się zacierają — przypomnijmy, że niegdyś konstrukcja SUV-ów opierała się na ramie, a crossover miał samonośną. Nie ma więc sensu zagłębiać się w rozróżnienie, skoro nawet producenci nie ułatwiają tej kwestii.
Tematem niniejszego artykułu jest SUV do 150 tysięcy złotych. W tej kategorii znajdziemy wiele interesujących propozycji. Nas jednak interesują wszystkie, które rzeczywiście do tej kwoty można kupić, oczywiście z uwzględnieniem przeliczenia euro na grudzień 2023 roku — czyli, nie tak dawno.
Mały czy duży? Premium czy nie?
Wybór samochodu zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i budżetu. Często ten ostatni czynnik ma kolosalne znaczenie.
Zacznijmy jednak od preferencji i potrzeb. Te dwie grupy często się zazębiają. Rodzinny SUV jest dla tych, którzy wolą większe i pojemniejsze auta, a jednocześnie tej przestrzeni potrzebują ze względu na rodzinę czy bagaż. Z kolei mniejsze SUV-y są zwinniejsze i łatwiejsze w prowadzeniu, co sprawdza się szczególnie w miejskich obszarach.
Podobnie jest z różnicą w klasie samochodów. Kategoria premium jest dla osób, które cenią sobie pewne rozwiązania technologiczne, lubią mieć w aucie "wszystko" i które na to stać. Nie oznacza to oczywiście, że modele "niepremium" nie zapewniają odpowiedniego komfortu i potrzebnych funkcji.
Jak wiemy, producenci oferują nam ceny "od". Oznacza to minimalną stawkę, za którą nabędziemy dany pojazd. Różnice wynikają z wersji silnika, skrzyni biegów oraz wyposażenia. Im dalej w las, tym więcej drzew, więc wszelkie "dodatkowe" opcje zwyczajnie podbijają cenę podstawową.
Na cenę składają się rozmaite elementy, które sprawiają, że samochód już z daleka wygląda na "droższy", jak lampy w technologii led — warto dodać, że reflektory led to nie tylko symbol luksusu, jednak to jeden ze znaków rozpoznawczych lepszych pojazdów.
Najczęściej najtańsza wersja danego modelu to ta z podstawowym silnikiem i całą elektroniką w wersji bazowej — w standardzie ma choćby manualną klimatyzację. Wybierając SUV-a warto pamiętać, że silniki benzynowe są tańsze od hybrydowych. Za wariant z automatyczną skrzynią biegów, mający dwustrefową klimatyzację automatyczną, kamerę cofania, cyfrowy zestaw wskaźników, czujniki parkowania, tempomat, pojemny bagażnik, czy szereg ciekawych dodatków jak skórzaną tapicerkę, czy podgrzewane siedzenia, trzeba zapłacić więcej.
Top 5 SUV-ów do 150 tysięcy złotych na przełomie 2023/2024
W kategorii SUV do 150 tys. znajdziemy wiele rozmaitych modeli, które zapewnią odpowiednią wygodę jazdy dziennej i nocnej.
Pośród nich warto wymienić choćby:, Hyundai Tucson, Mazda CX-30, Nissan Qashqai, Opel Grandland X, Skoda Karoq, Suzuki S-Cross, Toyota C-HR, Citroen C5 Aircross, Kia Niro, Peugeot 3008, SsangYong Korando czy Cupra Formentor.
Wciąż oczywiście mowa o wersjach podstawowych, a ostateczny koszt zależy od wybranej wersji i tego na jak bogate wyposażenie sobie pozwolimy. Na polskim rynku jest sporo ciekawych modeli, więc możemy liczyć na to, że zawsze coś wybierzemy. My, patrząc oczami kierowcy, wybraliśmy nasze top 5 SUV-ów do 150 tysięcy złotych, oto one:
1. Lexus LBX
Ten nowy SUV z 2023 roku to wariant przygotowany na europejski rynek. Na pierwszy plan wysuwa się ciekawe wzornictwo, które aż cieszy oko.
Samochód jest pojemny, a przez to wygodny. Wnętrze jest minimalistyczne, ale ciekawe i wykonane w wysokiej jakości. W podstawie są: aktywny tempomat, dwustrefowa klimatyzacja automatyczna, szyby z filtrem UV czy oświetlenie led. Za system monitorowania trzeba dodatkowo dopłacić.
Auto prowadzi się pewnie i komfortowo, za co odpowiada m.in. rozstaw osi z napędem AWD. Czekają wersje z napędem hybrydowym na przednie oraz na wszystkie koła. Model od 150 tys. jest dostępny z bezstopniową automatyczną skrzynią biegów i napędem hybrydowym na przednią oś o mocy 136 KM.
2. Skoda Kodiaq
Ten popularny SUV doczekał się kontynuacji. A tu spora zmiana, której wszyscy oczekiwali. Linia nadwozia jest po prostu ładna. Samo auto jest nieznacznie większa, choć rozstaw osi pozostał bez zmian. Samochód robi dobre pierwsze wrażenie.
Na pasażerów z tyłu czeka zdecydowanie więcej wnętrza i nowocześniejsze wyposażenie. Mamy dostępne wersje 5- i 7-osobowe, a i tak każdy podróżuje wygodnie. Pojemność bagażnika wynosi nawet 2035 litrów przy dwóch siedzeniach.
Wnętrze Skody Kodiaq jest ciekawe i eleganckie, wykonane ze skóry i tworzyw sztucznych. Czeka także nowoczesny system multimedialny. Na wyposażeniu jest wiele elementów, w tym rozbudowany asystent parkowania.
Na pokładzie może znaleźć się silnik benzynowy, wysokoprężny lub hybrydę — do 150 tysięcy złotych otrzymamy wersję silnikiem benzynowym o mocy 150 KM, jest także automatyczna przekładnia.
3. Toyota RAV4
Ten popularny SUV to kontynuacja serii, którą cechują niezawodność, solidność wykonania, oszczędność napędów oraz przestrzeń.
Model jest bardzo dobrze zaprojektowany, minimalistyczne elementy i właściwe proporcje, a także chromowane elementy sprawiają, że całość prezentuje się elegancko. Wymiary są spore, więc zmieści się nie tylko cała rodzina, ale i większy bagaż. Przestrzeń jest na tyle duża, że znalazły się także obszerne i bardzo wygodne fotele. Wybór silników nie jest duży, jednak same jednostki napędowe są mocne i pewne — w omawianej kwocie mamy wersję manualną skrzynią biegów i z silnikiem benzynowym o mocy 173 KM. Mimo wszystko nowa Toyota RAV4 jest propozycją wartą uwagi.
4. Volkswagen Tiguan
Odświeżona wersja modelu to bardzo udana propozycja. Linia auta jest ostra, agresywna i prezentuje się znakomicie.
Samochód cechuje się sporymi rozmiarami i jest przez to niezwykle pojemny. Na pasażerów czekają bardzo wygodne siedzenia, a na kierowcę świetna widoczność i cyfrowy kokpit, a także Travel Assist.
Sercem VW Tiguana pojazdu jest jednak z trzech jednostek benzynowych i dwóch wysokoprężnych. Niektóre wersje mają napęd jedynie na przód, a niektóre na cztery koła. Naturalnie dostępnych je wiele wersji wyposażenia — do 150 tys. zakupimy model ze skrzynią manualną i silnikiem benzynowym o mocy 150 KM.
5. Opel Grandland
Najnowszy Opel charakteryzuje się opływowymi kształtami. Grandland jest z pewnością raczej miejskim SUV-em. Pojemność bagażnika nie jest może ogromna, ale można powiedzieć, odpowiednia. Model może pochwalić się dobrymi osiągami, pamiętając, że zużycie paliwa nie jest duże.
Już podstawowa wersja wyposażenia jest bogata — kamera cofania. Samochód prezentuje się w środku dobrze, wnętrze jest wygodne, choć nieco surowe. Na uwagę zasługują cyfrowe wyświetlacze.
Auto dostępne jest w wersji z silnikiem spalinowym, wysokoprężnym lub hybrydowym — do 150 tys. dostaniemy wersję z manualną skrzynią biegów i silnikiem benzynowym o mocy 130 KM.